MIA PAVLŮ, odborná celostní terapeutka, lektorka, masérka i tanečnice. Pro někoho možná „esoterie“. Nikoli však pro znalé práce s biologickým počítačem – naším mozkem – a využívání všech poznatků, které o našem řídícím centru máme. Mia programuje jazykem aromaterapie, One Brain, konstelačními technikami či Bachovými esencemi. Přínosné využití aromaterapie i prvky lymfatické automasáže pomáhá objevovat klientům na jejich pracovištích.
Ty a Aromaterapie. Jak jste se seznámily?
Poprvé mi přišla do života v dětství. Vše jsem očichávala, pouštěla k sobě vůně koření, bylin, hlíny, bahna, vody, vzduchu, květin, kůry stromů i listí. Očichávala jsem i lidi a zvířata. :-) To je totiž také Aromaterapie. Jako obor jsem ji poznala až po maturitě, kdy jsem pracovala coby sestřička na JIP. Neměla jsem ráda pach dezinfekce a rozpadajících se ran. Hledala jsem řešení. Výluhy z rostlin a bylinkářská praxe nebyla žádoucí, ale éterické oleje mi prošly :-). Pak mě také zajímalo, čím mohu lidi, kteří ke mně docházeli pro pomoc, masírovat, natírat, hojit a harmonizovat. Aromaterapie byla jasnou volbou, a protože jsem to nechtěla dělat metodou pokus-omyl, šla jsem studovat do Prahy dvouletý Institut Aromaterapie. Tak začal oficiálně náš celoživotní vztah.
Má už Aromaterapie své pevné postavení jako léčebný prostředek, nebo ji v Čechách teprve objevujeme?
V kruzích Aromaterapeutů a jejich klientů pochopitelně ano. Co se však týče obzvlášť lékařské veřejnosti, je to stále obor, kterému se nevěnuje pozornost. Bývám účastníkem přednášek zahraničních kapacit v oboru lékařství a farmacie v souvislosti s užítím Aromaterapie.Tito lidé nedají na aromaterapii dopustit. Používají ji ve své praxi, výzkumech, snaží se ji přinést světu pochopitelnou a uchopitelnou formou. V Čechách jde stále o většinovou nevědomost a zkreslenou představu, že aviváž je Aromaterapie :-) V MyRefresh se vnímání Aromaterapie snažíme uvést na pravou míru a ukázat ji i jako výborného pomocníka v práci.
Jaké jsou způsoby aplikace silic?
Způsobů je nezpočet. Mezi základní patří inhalace, masáž, koupel, obklady a vnitřní užití, u nás v Čechách mimochodem zatím nepodporované.
Rostlinné silice mají rozdílnou kvalitu. Na co se při výběru zaměřit?
Rozhodně bych hledala kvalitní firmu, která má veškeré certifikace, je prověřená a doporučována zákazníky. Zde většinou platí, čím dražší, tím kvalitnější. Lahvičky musí být z tmavého skla, mít certifikaci a podobně. Etiketa má obsahovat český i latinský botanický název, zemi původu, datum expirace, poznámku, že jde o 100% přírodní éterický olej. To je naprostý základ.
Existují i silice, které mají nepříznivé účinky na organizmus. Na co si dát pozor?
Jako všechno i silice mohou mít nežádoucí účinky, ale spíš jde o nevědomost a špatné zacházení. Jsou silice, které například zvyšují krevní tlak, a pokud to dotyčný netuší, může nastat problém. Při aplikaci na tělo je dobré vždy hledat informace u odborníka. Jsou éterické oleje, obsahující i toxické látky, které tělo umí odbourat, ale nesmí se užívat dlouhodobě. Jsou určeny k řešení akutní fáze. To je stejné jako ve fytoterapii. Kontraindikace některých silic platí v těhotenství, u dětí nebo těžce nemocných klientů. Opatrná bych byla u lidí s epilepsií a v případě horečnatých či autoimunitních onemocnění. Vždy bych se poradila s Aromaterapeutem, jaké silice mohu mít doma, včetně způsobů aplikace.
Možná hloupá otázka. Když nám nějaká silice vyloženě nevoní, je to i signál, že neprospěje našemu organismu, nebo to tak jednoduché není?
Může to tak být a nemusí. Uvedu na příkladu: přijde klient, který by potřeboval levanduli, ale nevoní mu. Pokud se v tom nechci příliš psychologicky dloubat, nechám to tak, případně najdu směs, kde bude levandule zastoupena v menšině, a tudíž ji tolik neucítí. Důvodem může být nedobrý vztah s maminkou nebo se ženami obecně. Po čase a práci na sobě si však klient sám přijde pro levanduli, protože mu začne vonět. Nos je dobrý barometr. Každá silice se dá případně nahradit, i když účinek zůstane stejný. Protože vůně výrazně působí na emoční složku naší bytosti, je třeba brát v potaz i toto a pracovat s každým individuálně.
Blíží se Vánoce. Františky a purpura. Mají něco společného s Aromaterapií?
V dnešní době příliš nemají. Dříve se používaly byliny, pryskyřice, kadidla k očistě prostor a léčení. Měly velkou hodnotu. Údajně i Tři králové přinesli Kadidlo a Myrhu Ježíšovi. Byly to dary nejvzácnější. Dnešní produkty, pokud nejsou od firmy, která se tím vyloženě zabývá, jsou spíše dusící prostředky :-). Každopádně vykuřovadla opět nacházejí své místo a uplatnění v běžné domácnosti a jsem tomu moc ráda.
Je nějaká tvoje oblíbená vánoční silice?
Všechny :-). Každá má své kouzlo, ale samozřejmě volím převážně teplé silice, podněcující pocit bezpečí, klidu a harmonie. Mohou to být Hřebíček, Skořice, Pomeranč, Benzoe, Kardamom, Grep, Mandarinka, Jalovec, Borovice a jejich kombinace.
Kromě Aromaterapie se věnuješ i psychoterapeutické metodě ONE BRAIN. Obě metody vlastně pracují s mozkem. Kdy je vhodně tuto metodu použít?
Ráda říkám, že vždy, když člověk něco řeší. Ať je to zdraví nebo psychika samotná. Protože provozuji i Systemické konstelace, dokáži propojit více oborů a jít po příčině nějakého nastaveného programu, který člověka stále drží jakoby v kruhu. Pomocníkem jsou mi Bachovy esence, psychoterapie a mnoho dalšího. Cílem není probírání minulosti, ale nalezení příčiny a uvědomění si toho, proč to tak je. Poté vedu klienta k novému nastavení. Zvolí si sám, jak v běžném životě změní svůj postoj sám k sobě a potažmo danému programu. Tedy jak se přeprogramuje, aby mu bylo lépe. Snažím se, aby každý odešel s jasnou vizí, jak veškerá zjištění zakomponovat do rutinního života. V tomto případě může přijít na řadu i Aromaterapie a dopomoci k odvaze, síle, radosti a jemnému doladění situace.
V rámci spolupráce s MyRefresh vedeš kromě aromaterapeutického workshopu i workshop Energetizující lymfatická automasáž. Je těžká technika automasáže?
Lymfatická drenáž je obecně velmi jednoduchá revitalizační metoda. Vhodná právě i na pracovišti. Jedná se o jemnou techniku, při níž dochází k detoxikaci, aktivaci a samoléčbě organismu. Automasáž je tudíž také velmi snadná. Během workshopu si ji dokáže osvojit každý a odnést si tak jednoduchý návod, jak rychle a efektivně ulevit například únavě či nastartovat své tělo v několika snadných krocích za velmi krátký čas.
Bosonožka a nadšená chodkyně. Řekni mi o tom víc.
Opět spojitost s Aromaterapií. Na studiích v Praze dbají na holistický přístup. Učí studenty mnoha oborům celostní medicíny, jako je reflexologie, diagnostika jazyka, tradiční čínská medicína… Přesvědčila jsem se o blahodárných účincích reflexologie na zdraví a vitalitu člověka. Pojala jsem jednoduchou reflexologii po svém a rozhodla se vycházet ven bosa. Za pěkného počasí je to prima a jde se samo. Nohy si brzy zvyknou i na náročný terén. Pokud je chladno a mokro, mohou vás napadat chmurné myšlenky o nachlazení, prostydnutí nebo špinavých nohách od bláta. Já to vyzkoušela a pochopila, že to je jen naše předpojatost. Od té doby co chodím bosky pravidelně, nejsem nemocná. Pokud se necítím dobře, pořádně se nabalím, třeba i v sychravém počasí a chodím nejlépe po strništi. Během procházky se zpotím a dojdu domů již uzdravená. Důležité je, jako vždy, poslouchat svoje tělo. Výlučně, bez dogmatického smýšlení. Pokud mi tedy není příjemné jít ven naboso, obuji se. Nosím i lodičky:-).